BIEGI TERENOWE

🗓 1 sierpień 2020: Beskid Żywiecki i Chaszczok, czyli Bieg na Babią Górę

Udostępnij:

Weekend obfitował w piękne widoki, a przy tym niecodzienną atmosferę! Bowiem 1 sierpień 2020 to 9. edycja Chaszczoka – Biegu na Babią Górę, w którym mieliśmy możliwość wystartować.

Trasa na Babią Górę

Start biegu spod Ośrodka Turystyczno-Narciarskiego Mosorny Groń – szlakiem niebieskim – dalej szlakiem czarnym do Schroniska Markowe Szczawiny – odbicie w szlak żółty aż do Skrętu Ratowników – Perć Akademików – wspinaczka po kamiennych stopniach na szczyt Babiej Góry

Dystans: 8 km | Suma podbiegów: 1100 m

Warunki na trasie

  • Początek był bardzo przyjemny – podejście szlakiem niebieskim było delikatne, wiodło na przemian leśnymi ścieżkami i szutrowymi drogami.
  • Podobnie było przez część czarnego szlaku. Najpierw szeroka ścieżka, ale potem już zaczęły się kamienne schodki, które przez Polanę Kaczmarczykową doprowadziły nas do schroniska PTTK Markowe Szczawiny.
  • Od schroniska bardzo miły, płaski odcinek Górnym Płajem, czyli żółtym szlakiem – szeroka szutrowa droga wiodąca do Skrętu Ratowników.
  • Ostatnie dwa kilometry można określić mianem wspinaczki po skalnych stopniach. Trzeba pokonać trochę ponad 500 m przewyższenia na dość krótkim odcinku. Na jego najtrudniejszym etapie – 8 metrowej pionowa ścianie, możemy korzystać z łańcuchów i klamer.
  • Podsumowując, trasa bardzo zróżnicowana, ale przyjemna. Ponad połowa dystansu wiedzie przez las. Widokowo jest ona trochę „uboższa” niż inne podejścia, ponieważ aż do momentu wejścia na sam szczyt oferuje nam widoki na północ. Ale wejść Percią i ujrzeć panoramę Tatr po drugiej stronie szczytu – nieocenione!
Fot. Krzysztof Nagacz
Fot. Radek Denisiuk

Meta na szczycie

Na szczycie, jak to najczęściej bywa na Babiej Górze – wiatr, przeszywający wiatr pomimo upalnego letniego dnia! Kurtka przeciwwiatrowa w plecaku okazała się zbawienna!
Ponadto – meta, medale, zachwyt nad otaczającymi nas widokami i radość, wręcz euforia. Udało nam się zmieścić w limicie czasu 2h!

Trasa powrotna

Ze szczytu schodzimy czerwonym szlakiem – przez Przełęcz Brona – do schroniska PTTK Markowe Szczawiny. Od schroniska tą samą trasą, czyli czarnym szlakiem – potem niebieskim aż do Ośrodka Turystyczno-Narciarskiego Mosorny Groń.

Dystans: 8,5 km

Praktyczne informacje ze szlaku

  • Perć Akademików jest szlakiem jednokierunkowym – wyłącznie do podchodzenia.
  • Od Skrętu Ratowników szlak jest naprawdę stromy – stąd zamykany w okresie zimowym w obawie przed lawinami. Informację o dacie zamknięcia szlaku znajdziecie na stronie parku.
  • Czarny Dziób – to 8 metrowa prawie pionowa ściana, na której zamocowano wspomniane zabezpieczenia: łańcuchy i 6 klamer.
  • Babia Góra, a dokładnie jej najwyższy szczyt zwany Diablakiem, zaliczana jest do Korony Gór Polski – jest najwyższym szczytem w Beskidzie Żywieckim i jednocześnie najwyższym „pozatatrzańskim” szczytem w całej Polsce.

Jeżeli planujecie swój udział w podobnych wydarzeniach terenowych, być może zainteresują Was nasze pozostałe wpisy dotyczące zawodów biegowych. Znajdziecie je w kategorii: Biegi terenowe.

Udostępnij:

Natalia Wielgopolan

Podróżniczka, góroholiczka, biegająca mama! Z wykształcenia magister filologii angielskiej i ekonomii. Pomimo codziennej pracy na etacie w korporacji, staram się żyć w równowadze między sferą zawodową a prywatną. Słucham własnych potrzeb i kieruję się wartościami, które wyznaję. Realizuję swoje pasje - wraz z rodziną. Piszę dla Was o naszych doświadczeniach :) Cześć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *