Highlands to rozległy, górzysty region urozmaicony licznymi jeziorami – położony w północno-zachodniej Szkocji. Obejmuje Góry Kaledońskie i Grampiany. A teraz najciekawsza informacja – region ten należy do najrzadziej zaludnionych w Europie. No to lecimy!

Highlands mają wiele do zaoferowania dla miłośników przyrody i spokoju. Przestrzeń, której doświadczyliśmy, daje poczucie wolności i dzikości. Wędrowcy i wspinacze będą zachwyceni. Setki kilometrów tras pieszych, mnóstwo jezior, a to wszystko bez tłumów, w ciszy, wśród owiec i blisko pięknej natury. Oto mini przewodnik po West Highlands i nasze Top 5:
1. Dolina Glen Coe
Sceneria iście filmowa

Niesamowicie malowniczo położona dolina w szkockich Highlands. Można ją zwiedzać na wiele sposób, najprostszym i zaraz najbardziej popularnym będzie roadtrip drogą A82 i postoje przy licznych punktach widokowych. Niemniej, proponujemy wędrówkę przynajmniej jednym ze szlaków jeżeli możecie sobie pozwolić na dłuższy postój w dolinie. Łączna długość tras pieszych przekracza 50 km. No cóż, w Glen Coe zostaliśmy dłużej niż nasz plan zakładał! Warto zacząć od Glencoe Visitor Centre, czyli punktu informacyjno-turystycznego, w którym można zgłębić historię oraz poznać sekrety powstawania tego wyjątkowego miejsca. W centrum jest oczywiście mały sklep z pamiątkami, kawiarnia oraz możliwość zakupu lokalnych map. Pomocny personel doradza, na które szlaki warto się wybrać , biorąc pod uwagę nasze możliwości.
Roadtrip & punkty na trasie
Mapa z pinezkami zawiera:
- Glencoe Visitor Centre
- Punkty widokowe i postojowe
- Campingi
- Parkingi przy szlakach


Przeczytaj także: Szkocja – Campervanem przez Highlands oraz Isle of Skye |
Trekking na Stob Dubh
Zdecydowanie polecamy wybrać się przynajmniej na jeden szlak w okolicy Three Sisters of Glencoe. Tutaj swój początek ma najbardziej popularny szlak pomiędzy “siostrami” – zwany Lost lub Hidden Valley Walk. Za poradą przewodnika z Glencoe Visitor Centre – zdecydowaliśmy się jednak odpuścić, a w zamian wyruszyliśmy na Stob Dubh z parkingu oddalonego o 2 km od słynnego punktu widokowego. Krajobraz ten sam, a turystów na szlaku niewielue.


Wybrany przez nas szlak prowadził na dwa szczyty (munrosy): Stob Dubh 958 m n.p.m. oraz Stob Coire Raineach 925 m n.p.m. Nie doceniliśmy jednak przewyższenia na trasie, która zajęła nam znacznie więcej czasu niż zakładaliśmy. Dotarliśmy na 904 m n.p.m., a mianowicie na przełęcz pomiędzy właściwymi szczytami. Nasz mały człowiek miał już dość wędrówki tego dnia, a pora dnia również skłaniała nas do zadowolenia się taką metą. Z przełęczy rozpościera się panorama 360 stopni – oraz widok na dwa planowane szczyty. Zeszliśmy do doliny całkiem usatysfakcjonowani.
Mapa trasy:
2. Dolina Glen Nevis
I najwyższy szczyt Wielkiej Brytanii
Dolina położona jest nieopodal miasta Fort William, wystarczy zboczyć z drogi A82, aby po 5 minutach dotrzeć do Glen Nevis Visitor Centre. Nad doliną góruje Ben Nevis (1345 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Wielkiej Brytanii. Najczęściej wybierany szlak, czyli Ben Nevis Mountain Track – swój początek ma właśnie przy Visitor Centre. Jak się domyślacie, będzie turystycznie – ale z uwagi na wyjątkowość miejsca, nie można się temu dziwić. Malownicza sceneria doliny stała się powodem jej wyboru na plener wielu filmów, m.in. Braveheart.

Wejście na Ben Nevis – opis szlaku
Zaczynamy przy Glen Nevis Visitor Centre. Szlak nie jest oznakowany, więc warto zapoznać się z topografią i wyposażyć się w aplikację wyświetlającą lokalizację oraz ścieżki w górach. Po przekroczeniu River Nevis trawersujemy zbocza Meall an t-Suidhe, aż do potoku Red Burn. Dalej mijamy po lewej jezioro Lochan Meall an t-Suidhei i na rozwidleniu skręcamy w prawo, skąd najpierw zakosami, a pod koniec prostą już kamienistą ścieżką docieramy na szczyt. Powrót tą samą drogą.
Dystans: ~17 km | Suma podejść: 1310 m

Mapa – Ben Nevis Mountain Path


3. Podróż Hogwart Express
Przygoda niczym z Harrego Pottera
Trasa Fort William – Mallaig jakobickim pociągiem parowym to nie lada okazja, aby poczuć się jak na planie “Harrego Pottera”. Pociąg ten zyskał bowiem popularność po wypożyczeniu go do studia Warner Bros. To właśnie fikcyjny Hogwarts Express. Przejazd na linii West Highlands uważany jest za jedną z najpiękniejszych podróży pociągiem na świecie. Bez wątpienia najbardziej oczekiwany moment na trasie to przejazd pociągu przez wiadukt Glenfinnan – o długości 380 m, wysokości 31 m i 21 łukach. Trasa jest bardzo malownicza, mija jeziora, lasy, góry i małe wioski, podróżując przez wioski Glenfinnan, Lochailort, Arisaig i Morar, a kończy się w małym portowym miasteczku Mallaig.



Pociąg obsługiwany przez West Coast Railways kursuje od kwietnia do października. O zakupie biletu warto pomyśleć kilka miesięcy wcześniej gdyż bilety szybko zostają wyprzedane. Tip: W przypadku braku biletów online, warto przyjść na stację w Fort William kilka minut przed odjazdem pociągu i sprawdzić dostępność miejsc u konduktora. Okazuje się, że przy odrobinie szczęścia, można zakupić bilet tuż przed odjazdem płacąc gotówką. Właśnie z takiej okazji skorzystaliśmy!
Tym, którym nie udało się zakupić biletu, proponujemy wybrać się na jeden z punktów widokowych (Viewpoint West, Viewpoint East), z których można podziwiać pociąg przejeżdżający przez wiadukt Glenfinnan. Pociąg kursuje dwa razy dziennie, do wiaduktu dociera w 30 min od startu w Fort William. Na stronie internetowej West Coast Railways, znajdziecie aktualny rozkład jazdy i informacje o planowanych remontach trasy.

4. Park Narodowy Loch Lomond and the Trossachs
Park narodowy obejmujący jezioro Loch Lomond oraz górzysty region Trossachs, był naszym pierwszym przystankiem podczas podróży campervanem. Bajkowe miejsce – idealne na długie spacery, rejs statkiem po jeziorze, pływanie kajakiem, odpoczynek w jednym z urokliwych miasteczek. Zachodnim brzegiem Loch Lomond prowadzi słynny szlak długodystansowy – West Highland Way o dystansie 96 mil (154 km), który przebiega przez wyjątkowe doliny i miejscowości.
Gdzie warto zatrzymać się w okolicach Loch Lomond?
Luss – to malowniczo położona wioska, idealna na krótki spacer wśród kamiennych domów. Warto zobaczyć tu XIX wieczny kościół – przykład gotyckiej architektury z wiktoriańskimi witrażami. Tutaj też swój początek ma szlak na Beinn Dubh. Trasa o długości ok 11 km idealnie sprawdzi się na wędrówkę w celu podziwiania wschodu lub zachodu słońca ze szczytu.



Informacja dla górzystów: Park Narodowy Loch Lomond and The Trossachs jest w posiadaniu 21 munrosów, czyli szczytów przekraczających wysokość 3000 stóp (914,4 m). Bez wątpienia najbardziej popularnym z nich jest Ben Lomond, znajdujący się po wschodniej stronie jeziora. Mamy zatem co najmniej 21 powodów, aby tu wrócić!
5. West Highland Way – szlak długodystansowy
96 mil w ulubionej scenerii…
West Highland Way (WHW) wymarzyłam sobie kilka lat temu – to podobno najbardziej malowniczy, ale i popularny szlak pieszy w Szkocji. Liczy sobie dystans 96 mil, czyli 154 kilometrów. Przebiega przez zachodnią część kraju, łącząc Milngavie – w pobliżu Glasgow, z Fort William u stóp Ben Nevis, najwyższego szczytu Wielkiej Brytanii. Przejście WHW zajmuje zwykle od 6 do 8 dni – z południa na północ, w zależności od tempa i liczby przystanków. Dotychczas widziałam tylko fragmenty szlaku, o jego blaskach i cieniach przekonam się na własnych nogach już niebawem – wędrówkę rozpoczynam 23 kwietnia. Zapraszam do obserwowania mojej przygody w mediach społecznościowych: Instagram, Facebook.
Szkocja nas zachwyciła. Piękna natura, dzikie jeziora i wodospady, malownicze krajobrazy i klimatyczne miasteczka. Highlands to kraina idealna na podróż kamperem, liczne trekkingi, wyprawę z dziećmi i odpoczynek blisko natury. Przed nami jeszcze sporo do odkrycia i przejścia w Szkocji, jak i w całej Wielkiej Brytanii, naszą bucket-listę wydłużamy na bieżąco!